moje kgpPomysł zdobycia Korony Gór Polski pojawił się w mojej głowie już kilka lat temu. Na początku podchodziłem do tematu sceptycznie. Oczywiście mam tu na myśli oficjalne zdobywanie szczytów KGP z zakupem książeczki KGP, zbieraniem pieczątek i wklejaniem do niej zdjęć.

Szczyty z Korony Gór Polski chciałem zdobyć, ale niekoniecznie odnotowywać postępy w książeczce. Wizyta na zjeździe Zdobywców czy weryfikacja moich poczynań przez Lożę Zdobywców w ogóle nie wchodziła w grę. Mijały lata, a ja chyba do tego dojrzałem albo po prostu pogląd na tą sprawę zmienił się w zasadzie diametralnie.

Około 2 lata temu zakupiłem książeczkę KGP, ale zdobywanie szczytów z listy KGP rozpocząłem całkiem niedawno. Książeczka kurzyła się na półce. W pewnym sensie zmotywował mnie reaktywacji projektu KGP, kolega z pracy (dzięki Janek!). W międzyczasie zacząłem kręcić więcej filmów i tym samym postanowiłem także uwieczniać moje górskie wędrówki i publikować je na Youtube.

Rozważałem różne style zdobywania KGP. Pierwotnie chciałem zrealizować ten projekt nieco nietuzinkowo. Rekordów raczej bić nie będę. Istniejące rekordy w szybkości wejścia na wszystkie szczyty KGP są już tak wyśrubowane, że biorąc pod uwagę fakt, że nie jestem jakimś górskim harpaganem to bicie kolejnych rekordów jest poza moim zasięgiem.

Warto wspomnieć, że obecnie najszybciej KGP została zdobyta w ok. 72 godziny latem i w kilka dni zimą. Był też śmiałek, który w kilka dni zdobył KGP boso! Są też oficjalni zdobywcy KGP, który weszli na wszystkie szczyty po kilka, a nawet po kilkanaście razy.

borowaOczywiście znalazły by się rekordy, które można wymyślić. Pewnie jeszcze nikt nie zdobył wszystkich szczytów idąc na każdy z osobna od poziomu morza. Można wchodzić tyłem, na rękach, bez patrzenia itd… Coś się znajdzie!

Generalnie aktualnie nie zamierzam bić żadnych rekordów no chyba, że ten w najdłuższym zdobywaniu KGP.

Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał przy okazji o kontrowersjach, które budziły i nadal budzą we mnie szczyty z listy Korony Gór Polski. O kontrowersjach napisałem osobny artykuł (link tutaj). Niechęć w oficjalnym zdobywaniu KGP z pewnością potęgowały błędy na liście szczytów.

Ilość błędów jest naprawdę spora dlatego postanowiłem zdobyć zarówno oficjalną Koronę Gór Polski jak i tą można by rzec – alternatywną – żeby nie powiedzieć prawdziwą.

W związku z powyższym w planach mam zdobycie oprócz 28 szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polskich (lista tutaj) także alternatywne szczyty. Oczywiście nie zamierzam specjalnie zdobywać jeszcze raz szczytów na których już kiedyś byłem. Warto tu wspomnieć, że tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski jest nadawany tylko tym zdobywcom, którzy weszli na te szczyty po zakupie książeczki i potwierdzeniu (pieczątka plus zdjęcie ze szczytu). Jeżeli ktoś nawet 20 razy zdobył przykładowe Rysy to jak nie ma tego udokumentowanego w Książeczce KGP to nic mu po tym.

szeroka goraLista alternatywnych szczytów mojej korony najwyższych szczytów gór polski:

- Tatry Zachodnie – Starorobociański Wierch – tego szczytu w ogóle nie ma liście KGP bo KGP nie dzieli Łańcucha Tatrzańskiego na mezoregiony tylko podaje najwyższy szczyt całych Tatr Polskich czyli Rysy.

- Góry Sanocko-Turczańskie – Jaworniki i Trohaniec – W KGP w ogóle nie ma Gór Sanocko-Turczańskich. Podobnie jak w przypadku Tatr, Bieszczady (Lesiste) nie zostały podzielone na dwa pasma górskie (Bieszczady Zachodnie i Góry Sanocko-Turczańskie) a zaprezentowano jedynie Tarnicę. Dwa szczyty (Jaworniki i Trohaniec) w Górach Sanocko-Turczańskich znalazły się ponieważ w zależności od podziału wspomnianego pasma to jeden z nich jest najwyższy. Ja zamierzam kontrolnie zdobyć obydwa.

- Góry Złote – Brusek i Postawna – Tutaj mamy błąd w pomiarach. Kowadło – będące wg. autorów KGP najwyższym szczytem Gór Złotych nie jest najwyższym szczytem. To jeden z dwóch szczytów (Brusek lub Postawna) jest najwyższym. Biorąc pod uwagę nieznaczną i nie do końca ostatecznie zmierzoną wysokość obydwu szczytów zamierzam wejść na obydwa.

- Rudawy Janowickie – nienazwany szczyt o wysokości 944 metrów znajdujący się nieopodal szczytu Skalnik jest najwyższym wzniesieniem Rudaw Janowickich także przy okazji zamierzam go zdobyć.

- Góry Stołowe - Skalniak – Podobną wysokość do Szczelińca Wielkiego ma Skalniak dlatego zamierzam zdobyć również ten szczyt.

- Góry Wałbrzyskie – Borowa – Szczyt ewidentnie wyższy od „oficjalnego” Chełmca – błąd wynika z faktu iż wysokość Chełmca była liczona z wieżą widokową która znajduje się na szczycie. Borowa została już przeze mnie zdobyta.

- Góry Bardzkie – Szeroka Góra – Szczyt ten jest o kilka metrów wyższy od Kłodzkiej Góry która figuruje na liście KGP. Szeroką Górę już zdobyłem.

- Góry Kaczawskie – Folwarczna i Baraniec – Szczyt jest o kilka metrów wyższy od Skopca. Nieopodal jest także Baraniec który ma podobną wysokość co Folwarczna. Zamierzam wejść na obydwa szczyty.

 

Jak widać powyżej - błędów jest co niemiara. Dokładna analiza i zestawienie błędów w osobnym artykule (tutaj).